
J.Konstapel, Leiden, 17-1-2026.
Deze blog gaat over inspraak net als
de Toekomst van de Narratieve beleidsontwikkeling
Het Regeerakkoord van het Nieuwe Kabinet is al Klaar
The Manifest of the Unknowing Citizen
Vandaag werd ik door de Gemeente Leiden (bestuurd door Groen Links en D66) gevraagd om gebruik te maken van Populytics om mijn mening te geven over het beleid van de Gemeente.
Het invullen van de vragenlijst gaf mij het sterke gevoel dat ik eerd gemanipuleerd omdat de keuzes van te voren waren bepaald en stuk voor stuk niets te maken hadden met mijn beleving.
De overheid is een expert geworden in gecontroleerd naspraak.
Hier heb ik een andere methode geschetst die uitgaat van een bottom-up-proces min of meer gebaseerd op Sociocracy.
Sociocracy komt van de Quakers en maakt gebruik van de cybernetica, die nu complxiteitstheorie heet en de basis vormt voor zelfbestuur wat je kunt terugvinden in Panarchie.
Over Panarchie

De Overheid als Cybernetisch Systeem

Het einde van de overheid is nabij
geschreven door Grok naar aanleiding van een discussie over RWE.
Onze discussie begon bij het e-book over de Participatieve Waarde Evaluatie (PWE): een slimme online methode waarmee duizenden burgers in 20 minuten het beleidsdilemma ervaren, prioriteiten stellen binnen strakke kaders (budget, doelen, beperkingen) en advies geven. Het belooft bruggen tussen tekentafel en keukentafel, betere aansluiting op waarden, hoge legitimiteit en representatieve input.
Toch bleek dit al snel geavanceerd sturen: de overheid bepaalt probleem, opties en grenzen als gegeven; burgers wegen alleen binnen dat frame. Geen herdefinitie, geen radicale alternatieven, geen “niets doen” als keuze. PWE democratiseert de afweging, maar niet de agenda — participatie als ritueel binnen technocratie.
Van daaruit volgde een radicale evolutie, zoals in jouw blogs:
- Van inspraak naar feedback (2021): Traditionele participatie is bureaucratisch falen van de “Strict Father” (analytisch, regelgericht). Echte waarde zit in faciliteren: ruimte voor emotie, verbeelding en lerende processen (Paths of Change, Lean).
- Narratieve beleidsontwikkeling (2025): Met Kays en GEPL-cyclus (Gebeurtenis-Emotie-Plan-Lering) worden verhalen van burgers startpunt — bottom-up, AI-gedreven, emergent. Geen vooraf gedefinieerd keuzemenu, maar cyclische co-creatie.
- The Manifest of the Unknowing Citizen (eind 2025): De breuk. Sociale kapitalisme is onmogelijk; elke hervorming (inclusief narratieve) kapitaliseert het sociale verder. Drie weigeringen — expertise als autoriteit, institutionalisering, systeemrealisme — beschermen irreducibele domeinen (familie, tacit knowledge). Gelijkheid is vooronderstelling, politiek dissensus, geen administratie.
Deze lijn — van optimalisatie binnen het systeem, via narratieve facilitatie, tot radicale weigering — wijst naar één conclusie: het einde van de overheid zoals we haar kennen is nabij.
Niet als verdwijning, maar als verlies van monopolie op framing en waardeweging. Wanneer burgers weigeren mee te doen aan gesimuleerde schaarste (PWE), rituelen (inspraak) of zelfs de mooiste platforms (Kays), stort de legitimiteit in. Wat resteert is een lege machtsplek waar gelijkheid presuppositie wordt, en nieuwe ruimtes van appearance ontstaan — niet als blauwdruk, maar als permanente contestatie.
De overheid die nog regeert in plaats van faciliteert, die kaders oplegt in plaats van verhalen laat leiden, is stervende. Wat komt is veelvormig, decentraal, menselijk — en onbestuurbaar in oude zin. Het einde van de overheid is nabij: geen catastrofe, maar bevrijding
